Спољна политика Камбоџе
Односи Републике Србије и Краљевине Камбоџе
Дипломатски односи са Камбоџом су успостављени 1956. године. Амбасада Републике Србије у Џакарти (Индонезија) радно покрива Камбоџу. Србија и Камбоџа имају традиционално пријатељске односe и Камбоџа пружа подршку Србији по питању очувања суверинитета и територијалног интегритета Републике Србије. Поред дипломатских, економски односи Републике Србије и Краљевине Камбоџе бележе константан раст у погледу робне размене. У 2017.години робна размена је износила близу 11 милиона евра.
Центар за сарадњу са земљама Азије изражава наду да ће Србија ускоро донети одлуку да се поново отвори амбасаду у Пном Пену.
Предлажемо:
– јачање привредне сарадње и ширење пословања, посебно у области пољопривреде
Камбоџа,извози пиринач, чај, дрво, банане, кафу, какаo, кокос, бамбус, тропско воће што наша земља свакако мора да увезе, јер не може да узгаја.
– огроман простор за јачање сарадње у области туризма, имајући у виду да се у последњих двадесет година туризам развија на обали Тајландског залива, где су настала мала летовалишта, која претстављају јако интересантну и егзотичну дестинацију.
– развијање културне сарадње, култура Камбоџе је врло богата и разнолика. Многи фактори су утицали на развој и формирање камбоџанске културе, стога предлажемо јачање сарадње у области културе.
Регионална интеграција
У последњих 20 година Камбоџа је успела да значајно повећа свој спољнополитички профил и статус земље на међународној сцени. Камбоџа је 1999. године примљена у Асоцијацију нација југоисточне Азије (АСЕАН) којим је 2012. године и председавала. Најважнији билетерални партнери Камбоџе су Кина и Вијетнам.

Гранични сукоб с Тајландом
У пограничном подручју деценијама тиња сукоб у којем се обе земље боре за разграничење око храма Преах Вихаер Хинду. Главни камен спотицања су отприлике пет квадратних километара ненасељеног и тешко приступачног подручја прашуме у близини верске зграде Преах Вихеар, која је представник светске културне баштине и притом има велики потенцијал за туристичку употребу.

Јуна 1962. године Међународни суд правде је пресудио да се храм налази на територији Камбоџе. Ову одлуку Тајланд никад није прихватио. У новембру 2013. године у новој пресуди, судије су поново одлучиле да спорни простор (4,6 км 2) око хиндуистичког храма није део Тајланда.

Односи са Вијетнамом
Власт у Пном Пену традиционално има добре односе са Ханојем – крајем 1978. владајуће личности су се вратиле у Камбоџу са вијетнамским инвазионим снагама како би свргниле Црвене Кмере.
Камбоџа и са овом државом има одређених територијалних спорова. Влада Камбоџе је у јуну 2015.године јавно критиковала премештање граничних ознака у провинцији Ратанкири која се налази дубоко у камбоџанској територији .
Међутим, званични односи са Вијетнамом захладнели су се последњих година, пошто премијер Хун Сен придаје велики значај добрим односима са Народном Републиком Кином.

Повезивање и раздвајање са Лаосем
Поред будистичког карактера, Камбоџу и Лаос првенствено повезују историјске паралеле, као некадашње француске колоније у вијетнамском залеђу, које су мање или више ненамерно увучене у Други индокинески рат. Сматра се да су билатерални односи мало напети због потенцијалних спорова као што је планирана изградња хидроелектрана на реци Меконг у Лаосу, што би могло значајно да утиче на еколошки систем Камбоџе .
Кина – најважнији партнер
Од свих земаља југоисточне Азије, Камбоџа има најближе везе са Народном Републиком Кином.
Кина даје значајан допринос у спровођењу важних и великих инфраструктурних пројеката, чиме подстиче развој земље . Такође имају сарадњу у области одбране.
Односи са Европом
Европска унија је један од највећих донатора Камбоџе. Од европских држава, Камбоџа има развијене дипломатске односе са Француском и Русијом, са Француском поготово, јер је скоро један век била под њеним колонијалистичким утицајем.
Треба напоменути и значајне билетералне односе са Немачком са којом је 2017. године прославила 50. година дипломатских односа . Главни стуб билетералних односа је развојна сарадња. Промоција руралног развоја, здравствене заштите и промоција демократије.
Свако, па и делимично копирање материјала Центра за сарадњу са земљама Азије без писмене дозволе или линка на оргиналан текст објављен на веб-сајту Центра за сарадњу са земљама Азије третира се као грубо кршење закона о ауторским правима. Центар за сарадњу са земљама Азије задржава право реаговања на сличне противправне радње и покретања судског поступка.
Leave a Reply